Medale sportowe na zawody szkolne – ile kosztują i z jakiego surowca się je wykonuje?
Zdobycie medalu na szkolnych zawodach jest spełnieniem marzeń każdego młodego sportowca. Taki medal jest wspaniałą pamiątką – trofeum, które przywołuje wspomnienia szkolnych czasów. Medal z zawodów szkolnych jest też wizytówką szkoły. Postanowiliśmy więc zebrać dla Was garść cennych informacji związanych z wyborem medali na szkolne zawody. Ile kosztuje medal sportowy? Z jakiego tworzywa produkuje się medale? Zapraszamy do lektury!
Z czego robi się medale sportowe?
Medal za uzyskanie pierwszego miejsca w Igrzyskach Olimpijskich wykonany jest ze srebra i pozłacany sześcioma gramami czystego złota. Koszt produkcji jego produkcji to niespełna 500 dolarów – czyli dużo więcej niż wynosi budżet większości zawodów szkolnych. Między innymi ze względu na aspekt finansowy, na zawodach niższego szczebla wręcza się medale wykonane z mniej szlachetnych metali. Medale sportowe wręczane na zawodach szkolnych najczęściej produkowane są z anodowanego aluminium. To tani i efektownie prezentujący się surowiec, który jest łatwy w obróbce i odporny na korozję. Medale aluminiowe prezentują się efektownie nawet kilka dekad po zdobyciu!
Medal aluminiowy a medal stalowy
Minusem medali aluminiowych jest ich waga. Aluminium to medal lekki, dlatego wielu organizatorów zawodów sportowych decyduje się na zakup medali stalowych. Medale ze stali mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla ich aluminiowych odpowiedników, ponieważ większa waga trofeum jest często odbierana jako odkreślenie rangi zawodów. Podobnie jak aluminium, stal jest metalem łatwym w obróbce i stosunkowo tanim.
Ile kosztuje medal sportowy?
Wspomnieliśmy już o tym, ile kosztuje medal za zdobycie pierwszego miejsca na Olimpiadzie. Jeżeli chodzi o koszt medali wręczanych w zwykłych zawodach, to jest on wielokrotnie niższy – wypadku medali aluminiowych i stalowych kwota ta oscyluje w okolicy 3 do 10 złotych. Jakie czynniki mogą dodatkowo podnieść cenę takiego medalu? Może być to na przykład wytłoczenie lub wygrawerowanie dodatkowych motywów graficznych, lub nazwy zawodów i szkoły. W praktyce są to jednak kwoty w przedziale od kilku dziesięciu groszy do kilku złotych i mające niewielki wpływ na cenę końcową. Kolejnym dodatkowym wydatkiem jest zakup wstęgi do medalu. Zazwyczaj kupimy ją w tym samym miejscu co to, w którym kupujemy medal. Cena wstęgi do medalu to 2-3 złote, dlatego budżet, jaki powinniśmy przeznaczyć na pojedynczy medal, powinien zamknąć się w przedziale 6 do 15 złotych.