Niezwykłe emocje na angielskich murawach

Niezwykłe emocje na angielskich murawach

Co tydzień miliony ludzi na całym świecie ustawia swój plan dnia pod to, aby móc oglądać zmagania najlepszych piłkarzy na świecie. Kibice z Dalekiego Wschodu budzą się w środku nocy, natomiast Amerykanie chodzą do barów na śniadanie. Takim właśnie magnesem na sportowe emocje jest Premier League - najwyższa liga angielska w piłkę nożną.

Więcej, niż jeden klub

Zdarzają się takie rozgrywki na świecie, w których z góry znamy ostateczne rozstrzygnięcia. Dobrym przykładem jest liga hiszpańska, w której poza Barceloną i Realem na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat mogliśmy na palcach jednej ręki policzyć sensacyjne rozstrzygnięcia na koniec sezonu. Warto jednak zauważyć, że w Anglii rywalizacja toczy się o coś więcej, niż medale sportowe oraz ostateczne trofeum. Oczywiście każda drużyna bardzo chce zająć pierwsze miejsce i skończyć rozgrywki z pucharem za mistrzostwo. Nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ wielokrotnie właściciele klubów są zadowoleni z miejsca w pierwszej czwórce. Dlaczego? Ponieważ oznacza to automatyczny awans do Ligi Mistrzów, który oznacza bardzo wyraźne gratyfikacje finansowe.

Z całego świata

Konserwatywnie nastawieni do futbolu kibice zżymają się na obecnie panującą rzeczywistość. Kluby coraz częściej zarządzane są przez konsorcja z różnych krajów świata. Obecnie prym w Premier League wiodą właściciele ze Stanów Zjednoczonych oraz rozmaitych krajów Bliskiego Wschodu. Jeszcze niedawno mogliśmy na tej liście znaleźć kilku rosyjskich oligarchów, jednak z oczywistych względów nie posiadają już oni klubów w lidze angielskiej. Dla wielu osób nie byłaby to taka zła informacja, gdyby nie zawodnicy i ich narodowości. Większość piłkarzy pochodzi spoza Wysp Brytyjskich, szczególnie w najlepszych klubach. Ich recepta na sukces jest prosta - zakupy najlepszych piłkarzy z całej Europy pozwalają na osiąganie lepszych wyników.

Stołeczna dominacja

Być może nie jest ona dostrzegalna na pierwszy rzut oka. Dwie najbardziej utytułowane drużyny w kraju to Manchester United oraz Liverpool, a ostatnimi czasy najwięcej trofeów zdobywa Manchester City. Jeżeli jednak spojrzymy na piłkarską mapę w Anglii, to dostrzeżemy zdecydowanie największe zagęszczenie klubów właśnie w okolicach Londynu. Obecnie w samej Premier League mamy aż siedem drużyn z Londynu. Na czele tabeli znajduje się obecnie Arsenal, a warto też wspomnieć o takich drużynach jak Chelsea, West Ham, Fulham, Crystal Palace oraz Brentford.