Jak samodzielnie zaprojektować ogród marzeń?

Jak samodzielnie zaprojektować ogród marzeń?

Jak, zaprojektować ogród, by był funkcjonalny, klimatyczny i zachwycający? W jaki, sposób rozplanować rośliny, miejsce do wypoczynku i przestrzeń dla dzieci? Można zlecić to architektom, ale czy nie będziemy mieć większej satysfakcji, projektując ogród samodzielnie? Dziś opowiemy Wam, jak zaprojektować przestrzeń przed domem, by było wygodnie i elegancko. Zainteresowany? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

Ogród marzeń krok po kroku

Wiele osób w pierwszej kolejności bierze się za sadzenie roślin w ogrodzie, jednak to nie od tego powinniśmy zacząć aranżację przestrzeni. Najpierw powinniśmy stworzyć plan, bo w ogrodzie wszystko powinno mieć swoje miejsce. W końcu chcemy by znalazła się tam przestrzeń z roślinami, miejsce do wypoczynku, a nawet plac zabaw dla dzieci. Określenie przeznaczenia ogrodu jest bardzo ważne. Powinniśmy przemyśleć, w jakim celu ma nam służyć ogród, czy więcej czasy będziemy spędzać tam dbając o rośliny, czy może marzy nam się ‘otwarty salon’, gdzie będziemy przyjmować gości i organizować grille oraz imprezy?

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie? - Sprawdź!

To rośliny – kwiaty, drzewa i krzewy są najważniejszą ozdobą każdego ogrodu. Sprawiają, że przed domem jest przytulnie, elegancko i klimatycznie. Podkreślają bryłę budynku i wpasowują się w klimat otoczenia. Dlatego też nad wyborem roślin powinniśmy się trochę dłużej zastanowić. Obecnie mamy spory wybór roślin, wystarczy odwiedzić sklep ogrodniczy, by wyprać, takie które nam najbardziej odpowiadają. Nie znasz się na roślinach i potrzebujesz pomocy? Nie bój zapytać się pracowników sklepu, na pewno z przyjemnością dobiorą odpowiednie rośliny dla twojego ogrodu. W takich miejscach pracują pasjonaci, którzy zawsze służą pomocą!

Projekt ogrodu – jakie elementy powinien zawierać?

Choć rośliny stanowią najważniejszy element każdego ogrodu, to nie od ich wyboru powinniśmy rozpocząć tworzenie planu. Najpierw stwórzmy mapę, na którą naniesiemy poszczególne elementy, rośliny, miejsce wypoczynku, plac zabawa ścieżki oraz chodniki. Konieczne w przygotowaniu projektu jest sprawdzenie rodzaju gleby. Nie wszystkie rośliny nadają się do każdego jej rodzaju. Ważny jest również stopień zacienienia i nasłonecznienia. Niektóre gatunki kochają ostre promienie słoneczne, natomiast inne wolą cień. Dopiero końcowym krokiem powinien być wybór odpowiednich roślin i ich zasadzenie.