Balkon – zadbaj o jego klimat

Balkon – zadbaj o jego klimat

Nie wszyscy mieszkają w domach z ogrodami. Nie wszystkich stać również na apartamenty z ogromnymi tarasami. W większości mieszkania w bloku mają tylko niewielki balkon. Często jednak kojarzy się głównie z miejscem na przechowywanie rzadko używanych rzeczy i z suszeniem prania. Warto jednak go docenić, zadbać o jego klimat i przemienić w strefę relaksu. Jak to zrobić?

Dodatki – to jest to!

Każde pomieszczenie zmienią dobrze dobrane dekoracje. Podobnie jest z balkonem. Czasem stylowa poduszka na krześle, estetycznie zwisająca zasłona, ozdobne obręcze drewniane czy kolorowy dywanik nadadzą danemu miejscu charakteru. Najważniejszą kwestią jest zachowanie umiaru, gdyż zbyt dużo ozdób może zmniejszyć przestrzeń, która będzie wydawała się zagracona. Postaw na dodatki w podobnym guście, szczególnie jeśli Twój balkon jest nieduży. To, czy zdecydujesz się na styl skandynawski, minimalistyczny, glamour czy boho, zależy wyłącznie od Twoich preferencji.

Zielono mi, czyli postaw na kwiaty i rośliny

Ponieważ na balkonie odpoczywasz i regenerujesz siły, musisz zadbać o przyjazną przestrzeń. Ozdoby to nie tylko meble czy tekstylia, lecz także rośliny. To dzięki nim stworzysz swoją strefę relaksu. Gdy zależy Ci, aby zielone dekoracje cieszyły Twoje oko jak najdłużej, musisz zwrócić uwagę na to, jak umiejscowiony jest Twój balkon. Jeśli jest to strona południowa, wybierz takie gatunki kwiatów, które są ciepłolubne. W przypadku północnego kierunku muszą to być rośliny lubiące cień i chłód.

Możesz zdecydować się na kwiaty w skrzynkach, które możesz powiesić na balustradzie, lub zasadzić je w donicach i postawić na podłodze. Na rynku jest dostęp do różnorodnych osłonek na rośliny, które możesz dopasować do istniejącej już aranżacji na balkonie. Wzorzyste ceramiczne misy świetnie ożywią jednokolorowe wnętrza, podczas gdy modne donice betonowe na nóżkach, świetnie wpiszą się w każdy styl.

Zagraj światłem

Bardzo miło jest wypić w samotności poranną kawę na balkonie. Równie dobrze spędza się tam czas wieczorem, rozmawiając z przyjaciółmi podczas kolacji. Aby nie siedzieć w całkowitej ciemności, zdecyduj się na zakup odpowiedniego oświetlenia. Nadaj tej niewielkiej przestrzeni wypoczynkowej atrakcyjności, poprzez światło wydobywające się z latarenek lub lampionów. Znakomitym wyborem będą również girlandy ogrodowe. Pamiętaj, żeby w przypadku ich zakupu, zdecydować się na te z małym rozstawem żarówek. Lekka poświata światełek w takiej odsłonie sprawi, że balkon stanie się przytulnym i relaksującym miejscem.